Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: Klauzula informacyjna informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta Krynica Morska danych osobowych.

Dziś jest: Piątek, 17 Wrzesień 2021 r.
Wysoki kontrast
Biuletyn informacji publicznej
Krynica Morska
krynicamorska.tv » strona główna » aktualności » Ustawa metropolitalna szansą dla Krynicy Morskiej

Ustawa metropolitalna szansą dla Krynicy Morskiej

Kategoria: Aktualności  /  Dodano: Poniedziałek, 22.02.2021, 10:50
Nawet 200 mln każdego roku może trafiać na Pomorze dzięki ustawie metropolitalnej. Pieniądze te będą przeznaczone przede wszystkim na transport zbiorowy, nowe połączenia, wspólny bilet, węzły przesiadkowe i drogi, na spójne planowanie przestrzenne, promocję, turystykę i ochronę środowiska. Ustawa niemal jednogłośnie została przegłosowana przez Senat i trafiła do Sejmu do dalszych prac. Teraz wszystko w rękach posłów.
 
Przyjęcie ustawy będzie miało ogromne znaczenie również dla Krynicy Morskiej. Metropolia to korzyści nie tylko dla Trójmiasta, ale przede wszystkim dla mniejszych miejscowości, położonych w jego obrębie.
Co nam dadzą dodatkowe fundusze dla Pomorza? Przede wszystkim pozwolą na:
● koordynację działań dotyczących zarządzania transportem,
● zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów,
● stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy dróg.
 
Jest to szczególnie ważne dla małych samorządów i ich mieszkańców. Dodatkowy budżet przełoży się na organizację codziennego życia oraz, co bardzo ważne, na wyrównanie standardu usług oświatowych i kulturalnych w małych i dużych gminach.
Dobre skomunikowanie z dużymi miastami dla mieszkańców małych miejscowości oznacza poprawę dostępności do:
● ośrodków kultury,
● szkół i uczelni,
● specjalistycznych poradni, szpitali, usług lekarskich,
● miejsc pracy.
 
Pieniądze, które zagwarantuje naszemu regionowi ustawa metropolitalna pozwolą też na skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych oraz wspólną promocję gospodarczą i turystyczną naszych miast i gmin.
Ustawa metropolitalna może przynieść dużo korzyści naszym mieszkańcom. Przede wszystkim dzięki niej znacznie poprawi się dostęp do komunikacji publicznej - mówi Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej. - Nowoczesna sieć dróg, transport publiczny umożliwiający komfortowe podróżowanie, nowe autobusy, jeden wspólny bilet usprawnią dojazd na Mierzeję Wiślaną. Dodatkowy budżet przełoży się także na wspólną promocję krajową i zagraniczną atutów turystycznych naszego regionu. Uchwalenie ustawy metropolitalnej da nam konkretne korzyści, które przełożą się na rozwój gospodarczy, turystyczny i społeczny naszego regionu.
 
Wspólny transport w Metropolii. Oszczędność i wygoda.
Najważniejszym zadaniem metropolii będzie organizacja wspólnego transportu. Wielu z nas codziennie dojeżdża z miejsca zamieszkania do pracy, szkoły, na uczelnię, korzystając z autobusu czy pociągu. Kilku przewoźników oznacza konieczność zakupu kilku biletów. Często zastanawiamy się, czy w danym pojeździe mamy uprawnienie do przejazdów ulgowych, jaka jest dla nas najkorzystniejsza taryfa itp.
Lekarstwem na usprawnienie transportu publicznego, a co za tym idzie ułatwienie codziennych podróży jest powstanie usankcjonowanej prawnie Metropolii. Dzięki niej nastąpi połączenie wszystkich organizatorów transportu publicznego w jeden podmiot. Pozwoli to na uruchomienie wspólnego biletu, z prostą tabelą opłat za przejazdy. Scalenie przewoźników przyniesie oszczędności w organizacji transportu, które będą mogły zostać przeznaczone na inne potrzeby mieszkańców.
 
Podróż będzie tańsza i bardziej komfortowa.
● Dzięki dodatkowym funduszom możliwe będzie zwiększenie częstotliwości połączeń pociągów, czy autobusów.
● Powstaną kolejne węzły przesiadkowe, na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się na jeden ze środków komunikacji zbiorowej.
 
Razem możemy więcej. Korzyści z ustawy metropolitalnej
Rozbudowany system transportu publicznego to jedna z wielu korzyści z usankcjonowanej prawnie metropolii. Związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty, dając możliwość wspólnego realizowania zadań, takich jak:
● planowanie inwestycji, np. lokalizacji większych osiedli, fabryk, dróg i tras rowerowych czy sieci ciepłowniczych,
● współpraca przy realizowaniu tych inwestycji,
● promocja zespołu miast i gmin jako jednego organizmu,
● walka o czyste środowisko i powietrze.
 
To konkretne, codzienne korzyści dla mieszkańców.
Jesteśmy coraz bliżej uchwalenia ustawy metropolitalnej. Stawka jest wysoka. Dzięki ustawie co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa. Jaki jest następny krok?
Ustawa metropolitalna w rękach posłów
Pod koniec lipca 2020 roku projekt ustawy metropolitalnej dla województwa pomorskiego przyjęły połączone komisje senackie - Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji. Projekt pozytywnie zaopiniowało też Ministerstwo Rozwoju. W pierwszej połowie września projekt ustawy trafił pod obrady Senatu RP. Senatorowie podczas trzeciego czytania niemal jednogłośnie poparli projekt. Ustawa została skierowana do prac w Sejmie. O jej dalszym losie zdecydują posłowie podczas głosowania.
Pogoda
15 °C
ciśnienie: 1009 hPa
wiatr: 16 km/h E
Szczegółowa prognoza na 14 dni
on-line
kliknij aby przełączyć zdjęcie
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz
  123 41 XXII Mistrzostwa Polski w Minigolfie 04 Wrzesień 2021 5
6789101112
13141516 171 Regaty żeglarskie klasy Cadet 17 Wrzesień 2021 181 Święto Pieczonego Dzika - 30 lecie Miasta Krynicy Morskiej 18 Wrzesień 2021 19
20212223242526
27282930   
Wrzesień 2021
 

Jeśli chcesz być z serwisem na bieżęco
wpisz swój adres e-mail i wciśnij +. Wpisz
adres e-mail i wciśnij -. jeśli nie chcesz.

Krynica Morska

Oficjalna Strona Urzędu Miasta Krynica Morska krynicamorska.tv - Projekt, Realizacja, Hosting (c) 2010 Agencja Reklamowa GABO

Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.

stat4u