Dziś jest: Poniedziałek, 19 Listopad 2018 r.
Wysoki kontrast
Biuletyn informacji publicznej
Krynica Morska
krynicamorska.tv » strona główna » aktualności » Zakaz palenia śmieci

Zakaz palenia śmieci

Kategoria: Aktualności  /  Dodano: Wtorek, 21.11.2017, 12:35

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym Burmistrz Miasta Krynica Morska przypomina o ustawowym zakazie palenia śmieci w piecach domowych. Spalanie śmieci w piecach jest zabronione i karalne.
Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 z późn.zm.): termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach, kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią lub współspalarnią podlega karze aresztu lub grzywny.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci ma duszący zapach oraz zawiera substancje wysoko szkodliwe dla zdrowia i środowiska, tj.: rakotwórcze pyły, metale ciężkie, dioksyny i furany.

Spalanie w piecach domowych śmieci powoduje także osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych, którą trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego, przyczyniając się do pożaru domu.

Przepisy określają czego nie wolno spalać w piecach domowych, są to:
plastikowe butelki, zużyte opony, opakowania z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, odzież, obuwie, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Odpady te powinny trafiać do pojemników (worków) do selektywnej zbiórki lub Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców apelujemy, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy.

Pamiętajmy, że przypadki spalania śmieci należy bezpośrednio zgłaszać na Policję. Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po zaobserwowaniu spalania odpadów podając dokładną lokalizację zdarzenia.

Jednocześnie dziękujemy Mieszkańcom, którzy reagują na niewłaściwe zagospodarowanie odpadów oraz dbając o jakość powietrza postępują z odpadami prawidłowo i nie spalają ich w domowych piecach.

Pogoda
4 °C
ciśnienie: 1027 hPa
wiatr: 24 km/h ENE
Szczegółowa prognoza na 14 dni
on-line
kliknij aby przełączyć zdjęcie
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Listopad 2018
 

Jeśli chcesz być z serwisem na bieżęco
wpisz swój adres e-mail i wciśnij +. Wpisz
adres e-mail i wciśnij -. jeśli nie chcesz.

Krynica Morska

Oficjalna Strona Urzędu Miasta Krynica Morska krynicamorska.tv - Projekt, Realizacja, Hosting (c) 2010 Agencja Reklamowa GABO

Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.

stat4u