Dziś jest: Środa, 17 Październik 2018 r.
Wysoki kontrast
Biuletyn informacji publicznej
Krynica Morska
krynicamorska.tv » strona główna » aktualności » Odznaczenia Naszych bojerowców

Odznaczenia Naszych bojerowców

Kategoria: Aktualności  /  Dodano: Czwartek, 26.10.2017, 10:23

Jeden z najwybitniejszych krynickich bojerowców Marek Kacpura uczestniczył w obchodach 50 lat klasy DN w Polsce, które odbyły się w Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie, Został odznaczony Honorowym Medalem, podobnie jak Jan Kacpura, Jan Boduszek i Henryk Fall, którzy nie mogli pojechać do Olsztyna.

Zasługi w/w:
Jan Kacpura- jeden z głównych prekursorów klasy DN na Zalewie Wiślanym i w Polsce, wieloletni Wicekomandor Jacht Klubu Krynica Morska (JKKM)  do spraw lodowych, główny twórca sukcesów sportowych krynickich bojerowców w latach 1976- 1983, trzykrotny wicemistrz Flotylli Północnej w kategorii seniorów.

Jan Boduszek- również prekursor klasy DN na Zalewie Wiślanym i w Polsce, wieloletni Komandor JKKM, razem z J. Kacpurą i Andrzejem Marczykiem byli pierwszymi zawodnikami sekcji bojerowej GKM LOK Gdańsk, a w 1971 roku założyli Jacht Klub Krynica Morska i czynnie uprawiali sport bojerowy startując w regatach różnej rangi.

Henryk Fall- wieloletni Komandor JKKM i Prezes Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, razem z J. Kacpurą , J. Boduszkiem i innymi działaczami JKKM organizował najważniejsze imprezy bojerowe w Krynicy Morskiej- ME 1977, MŚ i ME 1978 i 1984. Dzięki swojej pozycji w województwie elbląskim, szerokim kontaktom i znajomościom „załatwiał” pieniądze na budowę hangaru, portu jachtowego oraz na zakupy wysokiej klasy sprzętu regatowego dla młodych, utalentowanych zawodników JKKM.

Marek Kacpura-  zwycięzca wielu regat bojerowych w kategoriach junior młodszy, junior i senior, m.in. Mistrz Okręgu Gdańskiego i Mistrz Flotylli Północnej, często zajmował również drugie i trzecie miejsca. Członek kadry narodowej juniorów i brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów 1979 we Władysławowie. W stawce 54 zawodników przegrał tylko z dwoma zawodnikami Bazy Mrągowo- bezkonkurencyjnym wówczas Andrzejem Michalczykiem i Karolem Jabłońskim, z którym miał remis punktowy po trzech wyścigach i o drugim miejscu zdecydował czwarty wyścig. Drużynowy Wicemistrz Polski Juniorów z tej samej imprezy- razem z Waldemarem Iwaniukiem, który zajął wtedy V miejsce. W rankingu Pucharu Polski Seniorów za 1983 rok zajął 23 miejsce na 98 sklasyfikowanych zawodników.

W czasie gali bojerowej w Olsztynie Marek Kacpura spotkał swoich idoli bojerowych z młodości- wielokrotnych Mistrzów Świata i Europy Bogdana Kramera i Piotra Burczyńskiego. Obaj mistrzowie mile wspominają wspaniałą atmosferę regat w Krynicy Morskiej;  uczynność, życzliwość i pasję naszych działaczy. Przyjęli zaproszenie M.  Kacpury na jubileusz 50-lecia Jacht Klubu Krynica Morska, który przypada za 4 lata- jeżeli oczywiście klub będzie dalej istniał i normalnie działał.

Nie było niestety w Olsztynie wielkiego rywala M. Kacpury z juniorskich czasów- najlepszego bojerowca świata , 11-krotnego Mistrza Świata Karola Jabłońskiego. Mistrz musi leczyć kręgosłup na zarezerwowanym od roku turnusie rehabilitacyjnym.

Marek Kacpura przekazał również na okolicznościową wystawę bojerowe pamiątki, które zbierali razem z ojcem i bratem Maciejem- również bojerowcem oraz pamiątki z Jacht Klubu uratowane przed zniszczeniem i wyrzuceniem.

Gali w Olsztynie towarzyszyła kursokonferencja szkoleniowa,  na której przedstawiono kalendarz regat  na sezon 2017/2018. W Krynicy Morskiej zaplanowano dwie imprezy- tradycyjną Bursztynową Latarnię Zalewu Wiślanego oraz Młodzieżowe  Mistrzostwa Polski w dniach 20-21 stycznia. Zgromadzeni bojerowcy wyrazili obawę, że przekop Mierzei Wiślanej ograniczy możliwości rozgrywania regat bojerowych na Zalewie Wiślanym.

Pogoda
12 °C
ciśnienie: 1022 hPa
wiatr: 10 km/h S
Szczegółowa prognoza na 14 dni
on-line
kliknij aby przełączyć zdjęcie
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Październik 2018
 

Jeśli chcesz być z serwisem na bieżęco
wpisz swój adres e-mail i wciśnij +. Wpisz
adres e-mail i wciśnij -. jeśli nie chcesz.

Krynica Morska

Oficjalna Strona Urzędu Miasta Krynica Morska krynicamorska.tv - Projekt, Realizacja, Hosting (c) 2010 Agencja Reklamowa GABO

Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.

stat4u