Dziś jest: Środa, 18 Lipiec 2018 r.
Wysoki kontrast
Biuletyn informacji publicznej
Krynica Morska
krynicamorska.tv » strona główna » aktualności » Podsumowanie regat w Klasie 505

Podsumowanie regat w Klasie 505

Kategoria: Aktualności  /  Dodano: Czwartek, 17.08.2017, 13:05

Przemek Zagórski i Michał Olko zwyciężyli w regatach Pucharu Polski Klasy 505. Była to czwarta edycja pucharowych zmagań w Klasie 505 tym razem rozegrana w Krynicy Morskiej. Na linii startu zameldowało się 15 załóg a regaty odbyły się w doskonałych warunkach żeglarskich.

Żeglarze, którzy przybyli do Krynicy Morskiej swoje zmagania rozpoczęli już w piątek. Tym razem nie z konkurentami, ale naturą. Nawałnica, która zniszczyła wiele miejscowości na Pomorzu, spadła również na Krynicę. Silne szkwały poprzewracały jachty na brzegu, na szczęście obyło się bez dużych strat.
 
Pierwszy dzień regat przywitał piątkarzy wiatrem o sile 10 węzłów. Wraz z upływam czasu siła wiatru wzrosła do ponad 20 węzłów. Ze względu na ostrzeżenia o burzach, wiele wywrotek i niestabilną pogodę, komisja regatowa zdecydowała o przerwaniu ścigania po drugim wyścigu. Do mniej szczęśliwych regaty w Krynicy zaliczy szczecińska załoga Wojciech Denderski / Norbert Kiderys. Ekipa złamała maszt, połamała kadłub jachtu i kompletnie zniszczyła żagle.
Czas wolny wykorzystano na przeprowadzenie Walnego Zebranie członków PSK505, na którym wybrano nowy zarząd Stowarzyszenia. Wieczorem, zgodnie z krynicką tradycją, odbył się żeglarski bankiet na plaży.

Pogoda w drugim dniu regat zapowiadała się wspaniale - szkwalisty wiatr o sile do 15 węzłów i pełne słońce. Komisja regatowa sprawnie przeprowadziła cztery wyścigi. W całych regatach najlepiej żeglowała gdyńska załoga POL 9170 Przemek Zagórski / Michał Olko. Drugie miejsce zdobyli aktualni Mistrzowie Polski, załoga POL 9119 Mateusz Jura / Bartek Chroł. Na trzeciej pozycji regaty zakończyli Dominik Ostrowski i Jakub Folczak z POL 8802. Z dobrej strony zaprezentowała się także załoga POL 8909 Jan Domański / Maciej Goździk. O pechu może mówić załoga POL 8656 Jakub Kozanko / Michał Wdówka, która przez trzy OCS spadła na dalszą pozycję w klasyfikacji generalnej regat.

W tym roku pogoda w Krynicy Morskiej bardzo pozytywnie zaskoczyła żeglarzy. W ubiegłych latach wyścigi rozgrywano przy słabym wietrze, natomiast w tym roku warunki na wodzie były doskonałe. Zawodnicy podkreślali bardzo wysoki poziom organizacyjny zarówno na wodzie, jaki na brzegu.

Po regatach powiedzieli, Przemek Zagórski, sternik POL 9170:
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego żeglowania w tych regatach. Dobre decyzje strategiczne oraz dobra prędkość łódki pozwoliły wygrać większość wyścigów. Konkurencja do końca mocno naciskała, co dodaje smaku zwycięstwu. Trochę szkoda, że szczyt formy nie przyszedł trzy tygodnie wcześniej, podczas Mistrzostw Polski, w trakcie których zmagałem sie z chorobą. Tak czy inaczej, cieszymy się z wygranej! Szczególne podziękowania należą się Karolowi i Bartkowi Milewskim, który użyczyli nam własnego jachtu. Pokazuje to atmosferę, jaka panuje w klasie 505, gdzie pomoc innych zawodników jest często nieoceniona. Łódka, na której żeglujemy,  jest już w drodze do USA, gdzie w tym roku odbędą się Mistrzostwa Świata. Na tej imprezie chcemy pokazać się z dobrej strony oraz zachęcić jak najwięcej załóg zagranicznych do przyjazdu w przyszłym roku na Mistrzostwa Świata do Gdyni. Wracając do Krynicy serdecznie dziękujemy organizatorom i sponsorom regat za doskonałą organizację i oprawę regat”.

Mateusz Jura, sternik POL 9119:
„Pomimo zdobytego tytułu Mistrza Polski i wygranych wszystkich dotychczasowych regat Pucharu Polski nie zamierzaliśmy traktować regat w Krynicy ulgowo. Udało nam się zrealizować założony plan minimum, czyli obecność na podium, jednak nie było to tak proste jak mogło by się wydawać. Pierwsze miejsce w pierwszym wyścigu okazało się OCS-em, a nie zwycięstwem, w związku z czym przez całe regaty nadrabiamy stracone punkty. Po 6 wyścigach w świetnych warunkach (15-20kn wiatru) udało nam się wskoczyć na drugi stopień podium. Bardzo dobrze żeglowała zwycięska załoga Olko/Zagórski, do których brakło nam dwóch punktów. Cieszą również postępy pozostałych ekip.”

Pełne wyniki oraz galeria zdjęć dostępne są na profilu Facebook „Klasa505wPolsce”.

Kolejne regaty Pucharu Polski klasy 505 odbędą się w Kamieniu Pomorskim w dniach 8-10 września. Swój przyjazd zapowiedziała cała czołówka krajowych zawodników a także goście z zagranicy.

Regaty w Krynicy zorganizowano dzięki wsparciu:
Gminy Krynica Morska, żaglowni Narwal Sails oraz Wingman Sailing.
 
Dziękujemy!

Pogoda
19 °C
ciśnienie: 1006 hPa
wiatr: 15 km/h NNE
Szczegółowa prognoza na 14 dni
on-line
kliknij aby przełączyć zdjęcie

Jeśli chcesz być z serwisem na bieżęco
wpisz swój adres e-mail i wciśnij +. Wpisz
adres e-mail i wciśnij -. jeśli nie chcesz.

Krynica Morska

Oficjalna Strona Urzędu Miasta Krynica Morska krynicamorska.tv - Projekt, Realizacja, Hosting (c) 2010 Agencja Reklamowa GABO

Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.

stat4u