Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: Klauzula informacyjna informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta Krynica Morska danych osobowych.

Dziś jest: Poniedziałek, 25 Styczeń 2021 r.
Wysoki kontrast
Biuletyn informacji publicznej
Krynica Morska
krynicamorska.tv » strona główna » aktualności » Listopadowe spotkanie krynickiego Dyskusyjnego Klubu

Listopadowe spotkanie krynickiego Dyskusyjnego Klubu

Kategoria: Aktualności  /  Dodano: Środa, 19.11.2014, 14:56

Listopadowe spotkanie krynickiego Dyskusyjnego Klubu było spotkaniem z „Mistrzem i Małgorzatą”, legendarnym dziełem Michaiła Bułhakowa, powieścią pisaną bez nadziei na publikację i niegdyś bardzo mocno ocenzurowaną, a która wydana dopiero po śmierci pisarza stała się znana i ceniona na całym świecie. W tym momencie na uwagę zasługuje słynne zdanie wygłoszone w powieści przez Wolanda – Szatana, jednego z głównych bohaterów – „Rękopisy nie płoną”, co oznacza, że prawdziwa twórczość przetrwa wszystko. Tak też było z „Mistrzem i Małgorzatą”. Ta wyjątkowa i wielka opowieść o dobru i złu, o miłości, o sztuce i naturze ludzkiej, mająca wymowę jakże uniwersalną i ponadczasową, weszła na stałe do skarbnicy klasyki arcydzieł literatury światowej. Dzieło Bułhakowa jest doskonałą satyrą moskiewskiej rzeczywistości i niedorzeczności stalinowskiego systemu współczesnych autorowi. Fabuła „Mistrza i Małgorzaty” to jednocześnie trzy płaszczyzny – ostatnie godziny życia biblijnego Jezusa, wątek moskiewski i piekielne zaświaty. Bułhakow miesza realizm z fantastyką. To zderzenie realiów ówczesnego życia ze światem nadprzyrodzonym wywołuje szczególny efekt, zaś łącznikiem pomiędzy tymi światami jest Szatan. Następuje zamiana ról, Szatan staje się bardzo ludzki, a człowiek bardzo diabelski. Ludzki diabeł naprawia piekielne życie na ziemi. On, wraz ze swoją świtą choć są przedstawicielami tej „ciemnej strony” obnaża i kompromituje prawdę, demaskuje moskiewski układ uwypuklając wszystkie jego złe strony, ukazuje fałsz i obłudę, by tym samym wreszcie wymierzyć sprawiedliwość mieszkańcom Moskwy. „Mistrza i Małgorzatę” naprawdę warto przeczytać. Przesłanie, metaforyczna treść utworu i bogata strona psychologiczna wprawiają w głęboką zadumę i skłaniają do poważnych refleksji. Jest to powieść pełna wyjątkowości i magii. Powieść, która fascynuje, zachwyca i jest niepowtarzalną ucztą literacką. Po prostu czyta się ją jednym tchem.
W grudniu sięgniemy do twórczości Anny Janko i jej „Dziewczyny z zapałkami”. Zapraszamy 8.12.2014 r. o godz. 17.30

Pogoda
1 °C
ciśnienie: 1001 hPa
wiatr: 7 km/h WNW
Szczegółowa prognoza na 14 dni
on-line
kliknij aby przełączyć zdjęcie
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Styczeń 2021
 

Jeśli chcesz być z serwisem na bieżęco
wpisz swój adres e-mail i wciśnij +. Wpisz
adres e-mail i wciśnij -. jeśli nie chcesz.

Krynica Morska

Oficjalna Strona Urzędu Miasta Krynica Morska krynicamorska.tv - Projekt, Realizacja, Hosting (c) 2010 Agencja Reklamowa GABO

Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.

stat4u